UÇAĞIMIZIN NAKİL İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ


28.09.2018 13:22:06     1843
UÇAĞIMIZIN NAKİL İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak'ta pistten çıkması sonucu hizmet dışı kalan uçağın gövdesi ve diğer kısımlarının Yomra ilçesine naklinin yarın gece karayoluyla yapılması kararlaştırıldı.

Trabzon Havalimanı'nda 13 Ocak'ta pistten çıkması sonucu hizmet dışı kalan uçağın gövdesi ile diğer aksamlarının Yomra ilçesine naklinin bu gece kara yoluyla yapılmasına karar verildi. Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığınca "millet kıraathanesi" olarak kullanılmak şartıyla belediyeye bedelsiz tahsis edilen uçağın ilçeye nakline ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyledi. İstanbul'dan gelen teknik ekiple yapılan değerlendirme sonucunda, uçağın kara yoluyla ilçeye nakledilmesine karar verdiklerini belirten Sağıroğlu, "Uçağımızın burnu zaten daha önce ilgili firma tarafından sökülmüştü, bugün ise ekiplerimiz bir kanadını kesti. Kuyruk takımının sökümü devam ediyor, diğer kanadı da yarın (bugün) kesilecek." dedi.

Sağıroğlu, ilçeye ulaşımı sağlayan 15 kilometrelik kara yolu güzergâhında 4 yaya üst geçidi bulunduğuna işaret ederek şu bilgileri verdi: "Bu üst geçitlerden en düşüğünün yüksekliği 4 metre 79 santimetredir. Uçağın gövdesinin yerden yüksekliği 4 metre 10 santimetre, taşınacağı yer dorsesinin yerden yüksekliği ise 70 santimetredir. Yüksekliği en düşük üst geçide gelindiğinde dorsenin tekerlerinin havasının indirilmesiyle 5-6 santimetre daha kazanılacak ve böylece sorun olmadan bu noktadan da geçilecek. Kuyruk takımı ve kanatları sökülen 35 metre uzunluğunda ve yaklaşık 18 ton ağırlığındaki uçağımızı yarın gece yükleyeceğimiz 27 metrelik yer dorsesiyle ilçemize nakletmeyi planlıyoruz."

İlçede uçağı koyacakları meydanda düzenleme çalışmalarının devam ettiğini anlatan Sağıroğlu, "Ekiplerimiz, uçağa ait daha öncden sökülmüş olan bazı parçaları, vinçler yardımıyla yükledikleri 2 kamyonla bu alana taşıdı. Bu akşam 2 kamyon daha malzeme taşınacak. Uçağın kuyruk takımı ile kanatlarını da yarın (bugün) araçlarla ilçemize nakledeceğiz." diye konuştu.

İletişim

  • Trabzon Caddesi Merkez Camii Yanı
    Yomra/TRABZON
  • (0462) 341 11 33 - 34 - 35 - 36
  • (0462) 341 27 53
  • bilgi@yomra.bel.tr
İbrahim SAĞIROĞLU
Belediye Başkanı