Basında Biz


“Geçmiş beş yılda Yomra’yı yönetmiş olsaydım bu kadar yatırımın ve inşaatın olduğu bir ilçede Yomra Belediyesinin bugün kasasında 20 milyon parası olurdu. Oysa o para yok bir o kadar da borç var”

Yomra Belediyesi’nin İYİ Partili Başkanı Mustafa Bıyık, yoğun tebrik ziyaretleri arasında sahaya inerek çalışmalarına start verdi. Aday olurken sahanın bu kadar sorunlu olabileceğini tahmin etmediğini belirten Başkan Bıyık, Yomra’da taş üstüne taş koyulmadığını belirterek günebakış’a Yomra’ya dair, Yomra’nın projelerine dair çok önemli açıklamalarda bulundu

YOMRA’DA TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMAMIŞLAR

31 Mart Yerel Seçimlerini geride bırakalı 1 ayı geçti. Yoğun tebrik ziyaretleri arasında bir yandan da saha ziyaretlerine başladınız. Çok kısa bir süre oldu fakat kafanızda ‘Şuradan başlamalıyım’ ya da ‘Şuradan başlayacağım’ diye bir proje oluştu mu?

Mustafa Bıyık: Aday olurken sahanın bu kadar sorunlu olduğunu tahmin etmemiştim. Geçmiş yönetimi eleştirmek için de söylemiyorum ancak Yomra’da taş üstüne taş koymamışlar. “Başlanılan projelere devam edecek misiniz?” diye sorular geliyor. Keşke başlanmış olsaydı da ben de devam etseydim. Yolun altında villaların olduğu alana gidiyorsunuz toz, toprak içinde. Yağmur yağdığında çamur… TİSKİ çalışmalarını yapıyor, doğalgaz gelecek, ciddi bir otopark sorunumuz var. Esnaf otoparkın olmamasından muzdarip. Mahalle araları, yollarımız yapılmamış. Köylerde inanılmaz derecede sorunlarımız var. Yomra’nın sorunları çok birikmiş. Yomra, şantiye öncesi halde. “Nereden başlayacaksınız?”derseniz, önce sorunların tespitini yapmaya çalışıyoruz. Pansuman yapıyoruz şu anda daha tedaviye başlayacak zamanımız olmadı. Çöplük olan bir alanımız var, orayı tekrar yeşil alana dönüştürmeyi düşünüyoruz. Sahilde yol üzerinde sosyal bir alan yapmayı planlıyoruz. Bir otopark düşüncemiz var. Yavaş yavaş başlayacağız. Ama çok işimiz var.

YOMRA İKİ MERKEZLİ BİR YER

Yomra’yı diğer ilçelerden ayıran zor yönü nedir?

Mustafa Bıyık: Yomra’yı diğer ilçelerden ayıran bir yönü var. Yomra iki merkezli bir yer. Kaşüstü bir de Yomra Merkez var. İki yerdeki insan yapısı birbirinden çok farklı. Kaşüstü’ne yapılan hizmet merkezi mutlu etmez, merkeze yapılan hizmet de Kaşüstü’nü. Belki Yomra çarşıya hiç gelmeyen Kaşüstü’nde yaşayan insanlarımız var. Her iki tarafı da düşünüp, organize bir hizmet sağlamamız lazım. Bu durum ilçeyi yönetme açısında biraz sıkıntılı.

DAL-ÇIK PROJESİNDE VATANDAŞ ÇOK SIKINTI ÇEKTİ

Yomra ilçesinde uzun zamandır yapımı devam eden ve tartışmalara konu olan Kaşüstü Dal-Çık projesinde kuzey tüpü ulaşıma açıldı. Şu an hangi aşamada?

Mustafa Bıyık: Kaşüstü Dal-Çık projesi Yomra Belediyesinin uhdesinde olan bir proje değildi. Yomra Belediyesi sadece popülist bir politika yapmak amacıyla sürekli açıklamalarda bulunmuştur. Bu projeyi Karayolları yapıyor ve yoğun bir biçimde çalışıyor. Tek taraflı tüpün ulaşıma açılması trafiği baya rahatlattı. Zannediyorum yaz sonuna kadar en azından tüpler tamamlanmış olur. Tabii bu benim öngörüm. Proje bitince Yomra’nın güzel bir projesi olacak ama vatandaş çok sıkıntı çekti. Süre verme şansına sahip değilim. Bundan önce sürekli “3 ay sonra bitecek, 6 aya kadar açıyoruz” gibi söylemler vardı. Ben süresi ile ilgili bir bilgiye sahip değilim ama tamamlandığında güzel olacak.

Yomra’da çok ciddi bir trafik sorunu var. Kaşüstü Dal-Çık projesi bu sorunu çözecek mi?

Mustafa Bıyık: Ben tamamen çözeceğine zannetmiyorum. Sadece Kaşüstü Merkez’deki trafiğin akışını hızlandıracak. Yomra’nın sahil kısmındaki trafik sıkışıklığı devam edecek. 10 şeritli bir yol yapıldı orada, oranın bitiminde 4 şeritli bir yola dönüş var. Ama kısmen olsa da trafiği rahatlatacak.

KAHVECİ VE YAZICIOĞLU’NUN YÖNETİM ANLAYIŞINI ARZULUYORUM

Siyasilerden kendinize örnek aldığınız, beğendiğiniz isimler var mı?

Mustafa Bıyık: Örnek aldığım insanlar oluyor. Bir Adnan Kahveci, bir Recep Yazıcıoğlu gibi değerli şahsiyetlerin yönetim anlayışı arzuluyorum. Onların yönetim anlayışına, bu mirasına sahip çıkacağım. Her zaman halkın içinde olan, devletin malını kendi malı gibi koruyan insanlar olarak bana örnek olmuşlardır. Trabzonlu olmaları da gurur vericidir.

YATIRIMCILAR YOMRA’YA GELMEKTEN KORKMASINLAR ARTIK

“Yomra’ya yatırım yapmak isteyenlere kapım açık” dediniz. Geçtiğimiz günlerde Armada Grup Kurucu Başkanı Mohammed Rahif Hakmi ve beraberindeki heyeti sizi ziyaret etti. Yatırım yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Mustafa Bıyık: Yomra’nın Trabzon genelinde olumsuz bir algısı var. Bu olumsuz algıyı ortadan kaldıracağız. Yomra’da insanlar ticaret yaparken yöneticiler tarafından ticaretlerine müdahil olunmuş. Belediye tarafından müdahil olunmuş. Belediye yönetimi tarafından müdahil olunmuş. İmarından, mimarına; mühendisinden, çalışanına; taşeronundan, elektrikçisine kadar her şeyine müdahil olunmuş. İnsanlar Yomra’da yatırım yapmaktan korkuyorlar. Şimdi insanlar gidersek neyle karşılaşacağız diye endişeleniyorlar. Ben de diyorum ki hukuk kurallarından sapmamak kaydıyla, uygun olması kaydıyla, belediye tarafındaki tüm sorumlulukları yerine getirmeleri kaydıyla her konuda elimden geldiği kadar yardımcı olacağım. Herhangi bir işlerine müdahil olmam. Belediye tarafından yatırımcıya burada istihdam yaratacak, inşaat yapacak olan, turizm yapacak olan insanlara her türlü kolaylığı göstereceğim. Yatırımcılar Yomra’ya gelmekten korkmasınlar artık. Ben buradaki yatırımcının hiçbir sorun yaşamaması için elimden geleni yapacağım. Yomra özgür, şeffaf, adaletli ve hukuk kuralları içerisinde yönetilen bir ilçe olmuştur artık. … Armada Grup Kurucu Başkanı Mohammed Rahif Hakmi’den de Armada inşaatının hızlı bir şekilde tamamlanması ve oradaki görüntü kirliliğinin ortadan kalkması için ricada bulunduk. Anayol cephesinin ve çevre düzenlenmesinin yapılıp, o olumsuz görüntünün ortadan kaldırılmasını istedik. Ağustos, eylül ayına kadar bitireceklerini söylediler.

UÇAK İLE İLGİLİ 3 YATIRIMCIYLA GÖRÜŞME HALİNDEYİM

Pistten çıkması ve taşınması olay olan uçak pazar yerinde kaderine terk edildi. Şimdi de konuşulmaya devam ediyor. Onunla ilgili nasıl bir tasarrufunuz olacak?

Mustafa Bıyık: Yomra Belediyesinin kendi şahsi parasıyla uçak için kesinlikle yatırım yapmam. Yaklaşık maliyeti, 1,5-2 milyon üzerinde bir para. Ben vatandaşın parasını orada harcamam. Ama eğer bir yatımcı gelirse, restoran yapmak isterse, ya da farklı bir projesi olursa bu uçağı yap-işlet-devret modeliyle kendilerine verebilirim. Hem Yomra’ya turizm anlamında bir kazançları olur. Hem yatırım yapılmış olur. Hem istihdam sağlanmış olur hem de o atıl görüntü ortadan kalkmış olur. Uçağa talip olan yatırımcı varsa bekliyorum. Bu konuda yatırımcı arıyorum. 2-3 yatırımcıyla görüşme halindeyiz. Bir tanesi Yomralı, bir tanesi yabancı. Restoran yapmak istiyorlar. Şu an fizibilite çalışması yapıyorlar.

KASADA O PARA YOK BİR O KADAR BORÇ VAR

Belediyecilik anlayışınızda her zaman şeffaflık vurgusu yaptınız. Belediyenin mali gelir tablosunu vatandaşla paylaşacak mısınız?

Mustafa Bıyık: Benim şöyle bir düşüncem vardı. Vatandaşa belediyenin mali tablosunu açıklayacağımı söyledim. Bu benim kendi mali dönemim ile ilgili. “Şu tarihte, şu kadar borçla aldım. Şu tarihte şu kadar borç kalmıştır” diye. Belediyenin sitesinden de yıllık mali bilançoyu yayınlayacağım. Şu an geçmiş dönemin borcunu paylaşıp karamsar olmak istemiyorum. Yomra Belediyesinin şuan ki borcu yıllık mali bütçesine yakın. Şuan tespitler halen devam ediyor çünkü belediyeye gelip, faturasını kesmediğini söyleyen insanlar var. 1 Nisan’dan itibaren mali durumunu noter huzurunda tutanak tutturdum. Ciddi bir borç var. Ben geçmiş beş yılda Yomra’yı yönetmiş olsaydım bu kadar yatırımın ve inşaatın olduğu bir ilçede, bu kadar ruhsat bedeli ve inşaat girdisinin olduğu ilçede Yomra Belediyesinin bugün kasasında 20 milyon parası olurdu. Oysa o para yok bir o kadar da borç var.

SOYLU’YU YOMRA’YA KAHVE İÇMEYE DAVET ETTİM

Ankara’da Trabzon Günlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile kısa bir süre yan yana geldiniz. İlçeye mi davet ettiniz?

Mustafa Bıyık: Bakanımız Yomra standını da ziyaret etti. Biz de standımızda kendisini ağırladık. Yomra’ya kendisini bir kahve içmeye davet ettim. Yomra seçmenidir kendisi aynı zamanda. Biz de kendisini bir Yomralı olarak düşündüğümüz için siyasi parti olarak ayrım yapmaması ve Yomra’ya bir kahve içmeye gelmesi noktasındaki düşüncemizi ifade ettik. Fırsat bulursa inşallah gelecektir diye de düşünüyorum.

YOMRA’YA KATKISI OLACAK HERKESLE GÖRÜŞÜRÜM

Ben Yomralılar ile ittifak yaptım” dediniz. Yomralılar için Ankara’da bakanlıklar nezdinde ziyaretler olacak mı?

Mustafa Bıyık: İdeolojik bir siyaset yapmıyorum. Ben Yomra’daki en büyük projemi gerçekleştirdim. Yomra’ya huzur vaat ediyordum ve bu huzurun Yomra’ya geldiğini düşünüyorum. Yomra sokaklarında insanlar artık gülüyor. Trabzon günlerinde birçok insan bizi görüşmeye davet etti. Randevu veren herkesi ziyaret edeceğim. Geçenlerde Yeniden Refah Partisi Yomra’da bir kongre yaptı. Bizi de davet etmişlerdi, gittik. Bir konuşma da yaptım. Bizim burası küçük bir ilçe. Siyasilerin ulusal gerginliklerini burada yaşatmamamız lazım. Bunu her fırsatta söylüyorum. Yoğunluğum azaldığında Yomra’daki siyasi partileri ziyaret edeceğim. Yomra’da ve Türkiye’de o ideolojik siyaset üzerinden gitmek istemediğim için bakanlara da gideceğim; Ankara, İzmir, İstanbul belediye başkanlarına da gideceğim. Yomra’ya katkısı olacak herkesle görüşürüm.

40 BİN NÜFUS 28 BİN SEÇMEN HEPSİ BİZİMDİR

Röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mustafa Bıyık: Yomralıları biraz sabırlı olmaya davet ediyorum. Çünkü 10-15 yıllık bir süreç özellikle son 5 yılda vatandaşın sorunlarının gerçekten çok biriktiğini görüyorum. Biz de bu sorunların çözümü için aday olmuşuz. İnşallah da bu sorunları hiçbir mazerete dayanmaksızın çözeceğiz. Daha çok yeniyiz. Çok kısa bir süre oldu. Sürekli kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişim halindeyiz. Bu sürecin sonunda bir planlama yapıp, başlayacağız. Yomra’nın bu birikmiş sorunlarını çok kısa bir sürede ortadan kaldıracağız inşallah. Yomra’nın yaşanabilir bir ilçe olması için mücadelemizi her noktada veriyoruz. Oy versin veya vermesin Yomra’da hiçbir Allah’ın kuluna siyasi gözle bakmadım. Verenden de Allah razı olsun vermeyenden de. 40 bin nüfus 28 bin seçmen hepsi bizimdir. Buna eski belediye başkanı da dahil. Herkesin yaşamından, ticaretinden, siyasetinden sorumluyum nihayetinde. Kavga etmeyeceğiz, mazeret üretmeyeceğiz. Adaletli, şeffaf yaşanabilir bir Yomra ortaya çıkaracağız. Özelikle kadınlarımızın ve gençlerimizin bize göstermiş olduğu bir hassasiyet var bunun karşılığını inşallah vereceğiz. Teşekkür ederiz. 

........................................................................................................................................................................................................

Zenginleşirsem; Yomralılar anlasın ki, yolsuzluk yapmışımdır

“Bir arabam, köyümde bir evim var. Kirada oturuyorum. Yomralılar bunu not alsın. Zenginleşirsem; Yomralılar anlasın ki, yolsuzluk yapmışımdır.”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından bir ayı aşkın süre geçti. Halkın görev verdiği belediye başkanları çalışmalarına başladı. Trabzon’un en genç belediye başkanı olarak Yomra’da ipi göğüsleyen Mustafa Bıyık tüm dikkatleri üzerine çekti. Merak edilenleri soruduğumuz Bıyık, gazetemize dobra dobra açıklamalarda bulundu:

31 Mart seçimlerinde önemli bir başarıya imza attınız. Bu hususta neler söyleyeceksiniz.

Seçim geride kaldı. Bizleri bu göreve layık gören Yomra halkına, Trabzon’un ve Türkiye’nin her bir köşesinden manevi desteğini eksik etmeyen herkese şükranlarımı sunuyorum. Ben bir şahıstan ibaretim. Başarı, bana oy versin ya da vermesin tüm Yomralılarındır. Başarı, dik duranların başarısıdır.

Seçim sürecinde ‘Yomra’ya huzur getireceğiz, adaletle yöneteceğiz’ dediniz. Bunu sağladınız mı?

HALKA HAKSIZLIK YAPANI BELEDİYEDE BARINDIRMAM

Yomra’da projelerimizi planlamaya hızlı bir şekilde başladık. En büyük projemi gerçekleştirdim. Dediğiniz gibi ‘Yomra’ya huzur getireceğim’ vaadiyle yola çıktım. ‘Adaletle yöneteceğiz’ diyerek oy istedim. Yomra’da bu huzurun tesis edildiği kanaatindeyim. Belediyede ilk işim tüm birimlere herkese adil davranılması için talimat vermek oldu. Yomra Belediyesinde kimseye ayrıcalık tanınmayacak. Bu belediye Yomralılarındır. Onlara hizmet için vardır. Milletin vergisi ile çalışıp, millete adaletsizlik yapan bir belediye yönetimi de çalışanı da olamaz. Yomra insanı bir devlet kurumu olan Yomra Belediyesinde hakkı olan muameleyi görecek. Aksi şekilde davrananı belediyede barındırmam.

Geçen günlerde bir beyanatınızda yatırımları Yomra’ya davet ettiniz?

Tüm yatırımcıları Yomra’ya davet ediyorum. Ben bir belediye başkanı olarak 24 saat onların emrindeyim. Hukuk kuralları çerçevesinde, milletin malına göz dikmemiş tüm yatırımcılara elimden geldiğince yardımcı olacağım. Nereli ve kim olursa olsun eşit davranacağım. Yeter ki tek amaçları adil bir ticaret olsun. Yomralılara istihdam sağlayacak imkânlar sunsunlar, yatırım yapacakları bölgeyi güzelleştirsinler yeter. Ben ne istersem Yomra ve Yomralılar için isterim.

Yomra ilçe merkezindeki kaçak inşaatları mühürleyerek durduracağınızı açıkladınız. İlçe merkezinde ruhsatsız, kaçak inşaatlar olması çok acı bir durum değil mi?

RUHSATSIZ İNŞAATLARI MÜHÜRLEYECEĞİM

Kesinlikle öyle. İlçe merkezinde inşaat ruhsatı bile olmayan koca koca inşaatları var. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Yomra’da site yapmak isteyen, apartman yapmak isteyen kim varsa başımızın üstünde yeri var. Projesini yapacak, kanunlar ve kuralların emrettiği şekilde ruhsatını alacak, sorumluluklarını yerine getirecek ve inşaatını yapacak. Bunun başka bir yolu ve yöntemi yoktur. Yomra ilçe merkezinde ne kadar kaçak, ruhsatsız inşaat varsa hepsini mühürleyerek durduracağım. Yomra kimsenin çiftliği değil. Herkes kanunlara göre hareket etmek zorundadır.

Anladığımız kadarı ile Yomra’da çözüm bekleyen çok sorun var.

Maalesef sorunlar hep ertelenmiş, böyle olunca da birikmiş. İlçemizde birçok eksiğimiz var. Görevi devraldığım günden itibaren insanlar ziyaretimize geliyor. Herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu ziyaretlerden fırsat buldukça sahaya inip tespitler yapmaya çalışıyorum. Belediyenin idari ve sahadaki eksikliklerini tespit için çalışıyorum. Yomra Belediyesinin acilen kurumsallaşması lazım, bunu sağlayacağız. Sahada sorunlar çok. Yomra halkından az bi zaman istiyorum. Önce tespitleri yapalım, sıralamayı iyi yapalım ve sonra kalıcı çözümler getirelim. En acil çözmemiz gereken sorunlardan birisi şu yaz sezonunda esnaflarımızı rahatlatmamız lazım. Trafik sıkışıklığı esnaflarımızı iş yapamaz hale getiriyor. Geçici otopark alnını oluşturuyoruz. Yol kenarlarındaki araç yoğunluğunu kaldıracağız. 15 gündür temizlik seferberliği başlattık. Kaşüstü Mahallesi’nde itibaren tüm caddeler yıkanacak ve ara sokaklarda dahi yıkanmamış yer kalmayacak. Bu şekilde küçük dokunuşlarla ilçemizi rahatlatacağız.

Yomra Belediyesinin mali durumu nasıl?

Kasasında nakit parası olmayan, borcu olan bir belediyeyiz. Ancak bu durumu toparlayacağız. Ciddi bir tasarruf planımız var. Bunu yapınca hizmet için önemli bir kaynak sağlamış olacağız. İyi bir planlama ile seçim sonrasındaki bir ayda sadece akaryakıttan 100 bin TL tasarruf sağladık. Kaynak belediyenin kendi içinde, kaynak Yomra’da. Bu kaynakları halkın hizmetine sunacağız. Şimdi dün ile bugünü kıyaslamaya, geçmişe takılıp kalmaya gerek yok. Yomralılara hizmet için ciddi bir planlama süreci başlatmış bulunuyoruz.

Seçim öncesinde kişilere değil, topluma hizmet vereceğinizi söylemiştiniz. Bu konuda kararlı mısınız?

Benim en büyük amacım toplumsal hizmettir. Belediyeler birkaç kişiye değil, tüm halka hizmet için vardır. Bu yolları sokakları yapalım, şehir alanlar oluşturalım, ilçemizi güzelleştirelim, herkes bu güzelliklerden faydalansın istiyorum. Bireysel hizmetten kaçınmalıyız. Bu konuda özel talebimdir ki kendi arazisinde şahsına ev yeri açacak olan ve bunu karşılayabilecek maddi durumu bulunan bana gelmese sevinirim. Ben ‘hayır’ derken utanıyorum… Yomra halkı için sürprizlerim olacak. Ancak biraz zaman istiyorum. Makine ve araç parkımız çökmüş durumda. En yeni aracımız maalesef cenaze arabası. Bu da lazım elbette. İlçemize kazandıranlara teşekkür ediyorum. İş makinelerimiz ve araçlarımız en yenisi 6-7 yaşında ve kötü durumdalar. Bağışlarla bu araç parkımızı Yomra’ya en iyi hizmeti verecek şekilde yenileyeceğiz. Biz halkımıza hizmeti kendi araç parkımızla yapacak duruma geleceğiz. Zor durumda kalmadıkça dışarıdan iş makinesi kiralamak istemiyorum… Yomralı hemşehrilerime buradan seslenmek istiyorum: Seçim bitti, artık hizmet zamanıdır. Yomralılardan, Yomra sakinlerden ricamdır, benim hakkımda duydukları her şeyi bana sorsunlar. Ben her gün buradayım. Şehir efsanelerinin oluşmasına izin vermesinler. Her şeye ama her şeye açık yüreklilikle cevap veriyorum, vereceğim. Seçimden önce söz verdiğim gibi şeffaf olmak benim prensibimdir. Asla alışılmış belediye başkanı olmayacağım.

Göreve başlayınca mal varlığınızı açıkladınız mı?

KİRADA OTURUYORUM

Tabii ki açıkladım. Gerçi açıklayacak da bir şeyim yok. Halkımız tarafından Yomra Belediye Başkanlığına seçilince çalıştığım şirketten ayrıldım. Ayrılırken şirketten kullandığım aracı tazminatım karşılığında satın aldım. Bir arabam var. Kirada oturuyorum. Demirciler Mahallesi’nde de bir evimiz var. Yomralılardan istirhamımdır. Bunu not alsınlar. Beş yıl sonra bir fark görürlerse anlasınlar ki yolsuzluk yapmışımdır. Benim dünya malında gözüm yok. Burada seçimden önce mahalle sakinlerine Kaşüstü’de oturacağıma söz vermiştim. Kaşüstü’de evimi tuttum.Nasip olursa Ramazan’dan sonra taşınacağım.

Yomra Deresi ile ilgili ciddi şikâyetler var.

Yomra deresi berrak akacak. Ordaki sanayi işletmeleri benim bir şey dememe gerek kalmadan gereğini yapacaklardır. Onlara güveniyorum. Yomra sahili o çöp yığınından kurtulacak. Yomra çevreci bir ilçe olacak. Bu ilçe bize atalarımızda emanettir. Yomra sahili Trabzon’un en güzel sahili olacaktır.

Yomra Belediye Meclisinde muhalefet grubu çoğunlukta. Bu durum bir handikap oluşturur mu?

BELEDİYE MECLİSİ HALKA AÇIK OLACAK

Yomra için alınacak hayırlı kararlara kim neden karşı çıksın ki? Yomra’yı, belediyemizi zora düşürecek karar almak isteyen olursa Yomra halkı bunu görür. Yomra Belediye Meclisindeki herkes vatan millet sevdalısıdır. Ben istişare ile 5 yıl boyunca hep birlikte çok güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Hiç kimse Yomra’nın aleyhine çaba göstererek, ilçemize ihanet edecek değildir. Ben ne yaparsam halk için yapacağım. Rant için bir iş yaparsam Yomra Belediye Meclisindeki her iki partiden bulunan tüm üyeler yakama yapışmazlarsa hakkımı helal etmem. Yomra için yapacağımız çalışmalarda karşımda duran olursa, bizi engellemek isteyen olursa yine hakkımı helal etmem. Bu arada ifade etmek istiyorum ki, belediye meclisi toplantılarımızı halka açık yapacağız. Ayrıca sosyal medyada da yayımlayacağız. Seçtiği, oluşturduğu mecliste nelerin konuşulduğunu, hangi kararların alındığını bilmek Yomra halkının hakkıdır.

Yaklaşık 7 yıl önce Yomra Belediyesi tarafından bir üniversiteye tahsis edilen arazinin tahsisini Yomra Belediye Meclisinin oy birliği ile kaldırdığını öğrendik. Bu konuda hangi gelişmeler yaşandı?

Yomra halkı için hayati öneme sahip, yaşam alanı niteliğindeki büyük bir arazi Yomra Belediye Meclisi kararı ile bu üniversiteye ücretsiz ve süresiz olarak tahsis edilmiş. Bu arazi zaten Yomra Belediyesine tahsis edildiği için yasal olarak bu mümkün değil. Mahkeme bu kararı iptal etmiş. Bunun üzerine meclis aynı gün toplanıp tahsisi önce iptal etmiş, sonra yeniden ücretsiz ve süresiz olarak tahsis yapmış. Tabi bunlar bizden önce olan olaylar. Konuyla ilgili olarak belediyemize müfettiş geldi. O tahsisi yapan belediye meclisi hakkında soruşturma başlatıldı. Geride bıraktığımız hafta Yomra Belediye Meclisi olarak toplandık. Oy birliği ile tahsis kaldırıldı. Zaman içinde bu sorunları da çözeceğiz. Az önce de dediğim gibi birikmiş birçok sorun var.

Görevi devraldıktan sonra işçi çıkardınız mı?

BELEDİYE ÇALIŞANININ KİMSE OY VERDİĞİ DEĞİL İŞİNİ NASIL YAPTIĞI ÖNEMLİDİR

Çalışan arkadaşlarımızın tümü ile devam ediyorum. Benim için 1 Nisan’dan sonraki performansları önemlidir. Partizanlığa değil liyakata önem vereceğiz. İşini iyi yapan, vatandaşa hizmet eden benim için en değerli personeldir. Kime oy verdiğinin hiçbir önemi yoktur. Belediyeden mutsuz ayrılan bir vatandaş olursa onu mutsuz eden personelden bunun hesabını sorarım. Herkes elini vicdanına koyacak. 80 yaşında Ahmet amcam emekli maaşı ile emlak vergisi ödeyecek, onun vergisi ile maaş alan belediye çalışanı o amcama hizmeti eksik yapar, yan gelir yatarsa gereğini ağır biçimde yaparım. Bizim görevimiz Yomralıya efendi olmak değil hizmetkar olmaktır.

Sayın Başkan bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Yomra halkına son olarak neler söylemek istersiniz?

Tekrar tüm hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Bize güvensiler ve bizi takip etsinler. Onlar için elimizden geleni yapacağız. Bu milletin 1 kuruşunu yemem, kimseye de yedirmem. Bu milletin malı bana emanettir ve sonuna kadar koruyacağım. Arada sırada hatalarımızda olacaktır. Bizleri hoş görsünler. Ben onların başkanı değil kardeşiyim. Kapım da açık telefonumda. Dertleri derdim, sevinçleri mutluluğumdur. Biz birlikte Yomra’yız.

............................................................................................................................................................................................................................................................

 

SONNOKTA RÖPORTAJ - Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık gazetemize konuştu. Bıyık, belediye kasasının sadece kredi ve personel maaşını ödemeye yettiğini belirtirken, başarıya giden yolun vatandaşa doğruları anlatmaktan geçtiğini dile getirdi. Bıyık, yapılan imar hataları ile Yomra’nın gelecek elli yılının kaybolduğunun altını çizerek ilçe için resmi gecekondu bölgesi benzetmesi yaptı. Ayrıca, Bıyık Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan ve Yomra’ya taşınılan uçağı da hurdaya verebileceğini açıkladı.

Başkan Mustafa Bıyık, Sorumlu Yazı işleri Müdürümüz Selahattin Özcan’a konuştu. İşte Bıyık’ın açıklamaları: “Adaylığımız sürecinde belediyemizin kurumsallaşamadığı yönünde eleştirilerimiz vardı. Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne, Sosyal İşler Müdürlüğü’ne, Fen İşleri Müdürlüğü’ne, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bir kişi bakıyordu. Bunları düzenledik ve belediye işleyişinde bir takım değişikliklere gittik. Seçimin ardından ilk iki aylık süreci hayırlı olsun ziyaretleri ile geçirdik ve Haziran’ın 1’i itibarı ile de sahada aktif biçimde çalışmalarımıza başlamış olduk. Daha sonrasında sel felaketiyle karşı karşıya kaldık, halen o bölgede iş makinelerimiz çalışmalarını sürdürüyor.”

TEŞHİSİ KOYDUK TEDAVİ BAŞLIYOR “Göreve geldiğimizden bu yana yaptıklarımızla birlikte Yomra Belediyesi’nde teşhisi koyduk şimdi tedaviye başlıyoruz. İlçenin ihtiyaçlarını ve acil olarak yapılması gerekenleri belirledik. Tabi bu çalışmaları yaparken vatandaşın günü birlik sorunlarını da aksatmadan çözmeye çalışıyoruz. İlçemizde yapacağımız yürüyüş yolunun projesini çizdiriyoruz. Çöp sorunu ile ilgili projemizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Her mahalleye bir çocuk parkı vaat etmiştik, bu yıl tespit ettiğimiz beş mahalleye bu parkları yapacağız.” SU SORUNU ORTADAN KALKIYOR “Su, Yomra’nın geçmişten gelen ve uzun yıllar süren sorunu. Yaklaşık yirmi yıl önce Demirciler Mahallesi’nden o günkü çok zor şartlara 30 km’lik bir mesafede bir su getirilmiş ilçeye. Sonraki yıllarda hem bakım yapılmadığından hem de arıtma tesisinde bazı aksamalar olduğu için sıkıntılar yaşandı. Son yaşadığımız sel felaketi ile de su alma havzası doğrudan etkilendi. TİSKİ şuanda konu ile ilgili uğraş halinde. TİSKİ hem su havzasını hem de arıtma tesisini yaptırıyor. İki aya kadar su sorunun yüzde yetmişi çözülmüş olacak. Galyan suyunun bir yıl içerisinde Yomra’ya verilmesi ile de sorun tamamen ortadan kalkacaktır.” DAL-ÇIK BAYRAMDA AÇILACAK “Dal-Çık, Yomra Belediyesi’nin çok yakinen bir projesi değil, Karayolları’nın Trabzon’a ve bölgeye dair bir projesidir. Oradaki vatandaşların mağduriyetleri sebebiyle konuyu sorguluyoruz. Bir aksilik olmazsa Dal-Çık’ın Kurban Bayramı’nda açılacağı bilgisini bizlere verdiler. İkinci tüpün açılması ile o bölgedeki mağduriyet ortadan kalkacaktır. Akabinde peyzaj çalışmaları da başlar, kısa sürede Dal-Çık tamamlanır. Dal-Çık Yomra’ya kazandırılmış önemli bir projedir.” RESMİ GECEKONDU BÖLGESİ OLDUK! “Çeşitli sebeplerle Yomra’da bu yapılaşmaya izin verilmiş ancak hukuken anormal bir durum yok. Bu yapılaşmaya izin verilmeseydi daha iyi olurdu. Ben dört aydır Yomra’da hiçbir inşaat ruhsatı vermedim, inşaat yoğunluğunun azaltılmasından yanayım. Yomra’da altyapı olarak yapılaşmanın on yıl gerisinden geliyoruz. Yağmur yağdığı zaman uykum kaçıyor. Yağmurla birlikte Kaşüstü’nden akan su gölete dönüşüyor. İmar Müdürümüze daha dikkatli ve hassas olunması konusunda görüş belirttim. Yomra’nın gelecek elli yılı imar hataları ile kaybolmuş durumda. Yomra’yı ben resmi gecekondu bölgesi olarak tabir ediyorum. Eskiden insanlar gecekonduları ruhsatsız yapardı şimdi ruhsatlı yapıyor, tek değişen bu. Bundan sonra bizim yapabileceğimiz iş sadece tahribatı azaltmaktır.” ÖNCELİĞİMİZ UÇAK DEĞİL “Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan ve Yomra’ya taşınılan uçak eski yerinde duruyor. Ne yapacağımız konusunda çok talebimiz oldu. Bir müteşebbis aradık, ‘bulursak vereceğiz’ dedik, kimseyi bulamadık. Uçağı bazıları müze yapmak istedi, bazıları üniversiteye bağışlamak istedi. Bir noktaya ulaşamadık. Uçağın sadece demir kasnağı var ve içerisinde uçakla ilgili hiçbir alet edavat yok. Büyükşehir Belediyesi’ne uçağı alıp değerlendirmeleri noktasında talebimiz olacak. Bizim Yomra’da uçağı kullanabilecek alanımız yok. Kent Meydanı Projesi’ni hayata geçirene kadar bir çözüm bulamazsam halka sorup uçağı hurdacıya satacağım. Çünkü Kent Meydanı’nı halka açacağım. Uçak bizim için öncelik değil.” KASA BOŞ! “Türkiye’de belediyecilik çökmüş durumda. Belediye olarak sadece kredilerimizi ve personelimizin maaşlarını ödeyebilecek durumdayız. Onun haricinde günü birlik ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. Bizim dönemimizde Danıştay’ın mevcut inşaatlardaki durdurma kararı sebebiyle herhangi bir ruhsat verimi olmayınca gelir oranımız tamamen azaldı. Yomra’da geçtiğimiz beş yıllık süreçte herhangi birisi iyi bir belediye başkanlığı yapmış olsaydı bugün belediyenin çok daha iyi bir kasası olabilirdi. Kasa var ancak içi boş.” GELECEK PLANIM YOK “Siyaseti çok uzun süre yapmayı düşünmüyorum. Mevcut dünya düzenindeki siyasete çok ayak uydurabilecek bir durumumuz yok. Yomra popüler bir ilçe olduğu için benim seçimi kazanmam çok dikkat çekti ve adım beş yıl sonrası için Büyükşehir için anıldı belki. Ancak bırakın Büyükşehir’i, Yomra’yı yönetmek bile zor. Türkiye’deki belediyecilik yapısında siyaset yapmak çok da kolay değil. O yüzden bir gelecek planım yok" HER KESİMDEN OY ALDIM “Geçmişteki arkadaşlarımızın başarısızlığı bizi başkanlığa taşıdı. Uzun yıllar hizmet eden yapılar yıpranır ve olumsuzluklar olur, Yomra’da da bu oldu. Ayrıca bizim vatandaşa dair sunmuş olduğumuz kutuplaştırmayan, birleştiren düşüncemiz seçim öncesinde olduğu gibi seçim sonrasında da takdir görüyor. Yomra’nın bu düşünceye hasreti vardı ve ilgi gördük. Çok ciddi bir birliktelikle de hareket ettik ve her kesimden oy alabildim. Aslını ararsanız çok devasa proje de sunmadım Yomra’da vatandaşlara, sadece gerçekleri söyledim. Vatandaş da bu yapıyı özlediğinden destek gördüm.” İŞGALDEKİ BAHÇEYİ HALKA AÇACAĞIZ “Yomra’ya bir kaça tane yazar getirerek söyleşiler düzenlemeyi düşünüyorum. Yomra ile ilgili insanların aklındaki inşaat, rant, para algısını değiştireceğiz. Belediyede işleyişi biraz toparladıktan sonra kültür ve sanata dair ülke gündeminde olan popüler isimleri ilçemize getireceğim. Trabzonlu olan sanatçılarımızı da davet edeceğiz ve vatandaşlarımız ile buluşturacağız. Kültür ve sanata büyük önem veriyorum. Avrasya Üniversitesi bahçesi kaosu da halen devam ediyor. O işgal altındaki bahçeyi de alıp halka açacağız.” Sigara Bırakmanın Doğal Yolu Datca Macunu Sigara Bırakmanın Doğal Yolu Datca Macunu REKLAM Etiketler; #mustafa bıyık #hurdaya satacağım #pisten çıkan uçak #yomra Yorum Ekle İsim GÖNDER ×Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. 

RESMİ GECEKONDU BÖLGESİ OLDUK! “Çeşitli sebeplerle Yomra’da bu yapılaşmaya izin verilmiş ancak hukuken anormal bir durum yok. Bu yapılaşmaya izin verilmeseydi daha iyi olurdu. Ben dört aydır Yomra’da hiçbir inşaat ruhsatı vermedim, inşaat yoğunluğunun azaltılmasından yanayım. Yomra’da altyapı olarak yapılaşmanın on yıl gerisinden geliyoruz. Yağmur yağdığı zaman uykum kaçıyor. Yağmurla birlikte Kaşüstü’nden akan su gölete dönüşüyor. İmar Müdürümüze daha dikkatli ve hassas olunması konusunda görüş belirttim. Yomra’nın gelecek elli yılı imar hataları ile kaybolmuş durumda. Yomra’yı ben resmi gecekondu bölgesi olarak tabir ediyorum. Eskiden insanlar gecekonduları ruhsatsız yapardı şimdi ruhsatlı yapıyor, tek değişen bu. Bundan sonra bizim yapabileceğimiz iş sadece tahribatı azaltmaktır.”

ÖNCELİĞİMİZ UÇAK DEĞİL “Trabzon Havalimanı'nda pistten çıkan ve Yomra’ya taşınılan uçak eski yerinde duruyor. Ne yapacağımız konusunda çok talebimiz oldu. Bir müteşebbis aradık, ‘bulursak vereceğiz’ dedik, kimseyi bulamadık. Uçağı bazıları müze yapmak istedi, bazıları üniversiteye bağışlamak istedi. Bir noktaya ulaşamadık. Uçağın sadece demir kasnağı var ve içerisinde uçakla ilgili hiçbir alet edavat yok. Büyükşehir Belediyesi’ne uçağı alıp değerlendirmeleri noktasında talebimiz olacak. Bizim Yomra’da uçağı kullanabilecek alanımız yok. Kent Meydanı Projesi’ni hayata geçirene kadar bir çözüm bulamazsam halka sorup uçağı hurdacıya satacağım. Çünkü Kent Meydanı’nı halka açacağım. Uçak bizim için öncelik değil.” KASA BOŞ! “Türkiye’de belediyecilik çökmüş durumda. Belediye olarak sadece kredilerimizi ve personelimizin maaşlarını ödeyebilecek durumdayız. Onun haricinde günü birlik ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. Bizim dönemimizde Danıştay’ın mevcut inşaatlardaki durdurma kararı sebebiyle herhangi bir ruhsat verimi olmayınca gelir oranımız tamamen azaldı. Yomra’da geçtiğimiz beş yıllık süreçte herhangi birisi iyi bir belediye başkanlığı yapmış olsaydı bugün belediyenin çok daha iyi bir kasası olabilirdi. Kasa var ancak içi boş.” GELECEK PLANIM YOK “Siyaseti çok uzun süre yapmayı düşünmüyorum. Mevcut dünya düzenindeki siyasete çok ayak uydurabilecek bir durumumuz yok. Yomra popüler bir ilçe olduğu için benim seçimi kazanmam çok dikkat çekti ve adım beş yıl sonrası için Büyükşehir için anıldı belki. Ancak bırakın Büyükşehir’i, Yomra’yı yönetmek bile zor. Türkiye’deki belediyecilik yapısında siyaset yapmak çok da kolay değil. O yüzden bir gelecek planım yok" HER KESİMDEN OY ALDIM “Geçmişteki arkadaşlarımızın başarısızlığı bizi başkanlığa taşıdı. Uzun yıllar hizmet eden yapılar yıpranır ve olumsuzluklar olur, Yomra’da da bu oldu. Ayrıca bizim vatandaşa dair sunmuş olduğumuz kutuplaştırmayan, birleştiren düşüncemiz seçim öncesinde olduğu gibi seçim sonrasında da takdir görüyor. Yomra’nın bu düşünceye hasreti vardı ve ilgi gördük. Çok ciddi bir birliktelikle de hareket ettik ve her kesimden oy alabildim. Aslını ararsanız çok devasa proje de sunmadım Yomra’da vatandaşlara, sadece gerçekleri söyledim. Vatandaş da bu yapıyı özlediğinden destek gördüm.” İŞGALDEKİ BAHÇEYİ HALKA AÇACAĞIZ “Yomra’ya bir kaça tane yazar getirerek söyleşiler düzenlemeyi düşünüyorum. Yomra ile ilgili insanların aklındaki inşaat, rant, para algısını değiştireceğiz. Belediyede işleyişi biraz toparladıktan sonra kültür ve sanata dair ülke gündeminde olan popüler isimleri ilçemize getireceğim. Trabzonlu olan sanatçılarımızı da davet edeceğiz ve vatandaşlarımız ile buluşturacağız. Kültür ve sanata büyük önem veriyorum. Avrasya Üniversitesi bahçesi kaosu da halen devam ediyor. O işgal altındaki bahçeyi de alıp halka açacağız.” 

...............................................................................................................................................................................................................................................................................................


13.05.2019 11:52:22     31747

İletişim

  • Sancak mah. Trabzon Cad. No:137 Yomra/Trabzon
  • (0462) 341 11 33 - 34 - 35 - 36
  • (0462) 341 27 53
  • bilgi@yomra.bel.tr
Mustafa BIYIK
Yomra Belediye Başkanı